Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  FURNITURE / Tables / Dressing table 13095259



*

nr 1309 5259


DRESSING TABLE

mirror, with drawer. Length: 53 cm. Width: 40 cm, height: 600 cm,


Spegel, med låda. Bredd: 53 cm. Djup: 40 cm, höjd: 600 cm


Estimate:

600

Sold:

SEK 800

Auction date:

Monday February 24 2020
at 19:08:57


  • Bid history
Time Bidder Bid
22/2 10:36:21 1      300 kr
24/2 19:03:02 2      400 kr
24/2 19:03:32 3      700 kr
24/2 19:03:57 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bord låda sminkbord spegel spegelbyrå toilettbord toilettebord
  • 6044 Barbord
    "Venus", Johanson Design, Markaryd, kromad pelarfo..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:45
  • 6615 TEA TABLE
    19th century, stained birch. Diameter: 83 cm, heig..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:58
  • 6073 LAMP TABLE
    butlers tray table. Diameter: 65 cm, height: 47 cm,
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:05
  • 6633 LAMP TABLE
    one pair, pine wood, märkta KJW. Length: 54 cm, wi..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:04
  • 6301 LAMP TABLE
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas ..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:16
  • 6379 DINNER TABLE
    Bockmodell. Length: 183+ 2x45, width: 101 cm, hei..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:50




Ladda ner broschyr